Vlastníte byt a chystáte se ho pronajímat? Nebo již dokonce byt pronajímáte? Pak je zde právě pro vás několik tipů, jak si ušetřit starosti a problémy s nájemníky.

Jako pro investora je pro vás při pronájmu klíčová cena, za kterou pronajímáte a pak také rychlost s jakou se vám podaří byt obsadit kvalitním nájemcem. Ale právě na prověření kvality a spolehlivosti nájemníka mnoho pronajímatelů často zapomíná a přitom je to důležité kritérium, které ve výsledku ovlivní výši vašeho ročního příjmu z pronájmu. Právě při výběru máte totiž volné ruce ve všech svých požadavcích. Po uzavření smlouvy už jsou možnosti vašich požadavků značně omezeny občanským zákoníkem, který v této oblasti dost nahrává nájemníkům.

Co si tedy pohlídat, než někomu předáte klíče od vašeho bytu?

Důvody pronájmu

Tak toto je základ, ve kterém byste měli mít jasno v každém případě. Pokud například dotyčný začíná studium na vysoké škole, možná zajásáte, že jste našli nájemníka na několik let. V právě v prvním ročníku vysoké školy však nejvíce studentů ukončuje studium, když zjistí, že vysoká prostě pro ně není. Někteří z nich si najdou práci a budou u vás rádi bydlet dál, jiní ale odejdoua vy budete za pár měsíců řešit obsazení prázdného bytu znovu.

Soustřeďte se tedy na to, proč se nájemník stěhuje. Opravdu se hodlá studiu věnovat nebo to jen zkouší? Nastoupil zde do práce? Kdy mu končí zkušební doba? Zakládá rodinu? Kde bydlel dosud? Uvažuje o nákupu vlastního bydlení? A v jakém časovém horizontu? Jaké jsou reference od jeho současného pronajímatele? Hledá nové bydlení zodpovědně s předstihem nebo dorazí na prohlídku s tím, že od zítřka už nemá kde bydlet? Pokud jde o pár, jsou spolu delší dobu? Pokud se poznali před měsícem a zatoužili po společném bydlení, za jak dlouho je to asi přejde?

Zaprvé tedy řešíme otázku dlouhodobosti. A nejen tím co zájemce říká, ale zda jeho záměru odpovídá i jeho současná životní situace. Druhým faktorem je, jaké je riziko, že za pár měsíců nebude mít na nájem. To jsou otázky směřované zejména na zaměstnání. A za třetí je to riziko poničení vašeho bytu. Ptejte se na důvody proč mu předešlý pronajímatel neprodloužil smlouvu a pátrejte po tom, proč ho nikde nechtějí.

Zaplatí či nezaplatí?

Otázka placení je pro vás také důležitá. A mnohdy jste schopni odhalit finanční problémy, aniž byste se na něco ptali. Pokud uslyšíte, že kauce je příliš vysoká a zda by nebylo možné ji zaplatit na splátky, mějte se na pozoru. Pokud teď nemá částku dvou nájmů, kde je jistota, že za dva tři měsíce bude mít tu jednu?

Pokud máte pochybnosti, nebojte se říci si o potvrzení ze zaměstnání a určitě nahlédněte i do insolvenčního rejstříku na www.justice.cz a nebo si vyžádejte výpis z registru neplatičů. Anebo jen navrhněte vyšší kauci jako projev ručení.

 

 

Morální postoj a zásady

Nelekejte se, že byste měli řešit dodržování desatera. Je zde myšleno prověření nájemníkova postoje k dodržování pravidel a zákonů, fungování v mezilidských vztazích a dost napoví i mluva a vyjadřování. To jak tráví volný čas, nemusí být rozhodující, ale asi bud rozdíl mezi člověkem, který pěstuje nějaké koníčky a tím, kdo jen posedává doma či po hospodách.

Některé informace vám nájemce rád sdělí třeba při přátelském rozhovoru během prohlídky. A pokud toho nemá moc k chlubení, možná byste měli trochu zbystřit. V dnešní době sociálních sítí navíc není úplně složité si budoucího nájemníka proklepnout. A pár obrázků či statusů na facebooku vám dokáže napovědět víc než podrobný výslech. Přínosná je pak v tomto ohledu i služba realitního makléře. Jednak se zájemci více otevřou a také si většinou dávají menší pozor, na to co říkají. Přeci jen před vámi se budou snažit vypadat co nejlépe. Od makléře se pak dozvíte nejen to, co mu zájemci sdělili, ale dostanete i jeho pohled na jejich celkové chování. Přišli na prohlídku včas? Dodrželi, co slíbili? Jak s makléřem komunikovali? Nechoval se arogantně? Pokud se něco komplikovalo, komunikovali nebo hráli mrtvého brouka?

A v neposlední řadě jsou samozřejmě i osobní sympatie. Přece nechcete v budoucnu budovat obchodní vztah s někým, kdo vám je nepříjemný.

Pozor na diskriminaci

Na začátku jsme si řekli, že před podpisem nájemní smlouvy můžete rozhodovat o výběru dle libovolných kritérií. Přesto je však potřeba dát si pozor. Pokud totiž třeba už do inzerátu napíšete ostré odmítnutí určité skupiny, můžete se stát terčem obvinění z rasové, náboženské či jiné diskriminace. A klidně to může být i odmítnutí párů s malými dětmi.

Řešením může být třeba jen to, že si dáte s výběrem nového nájemníka na čas. Na prohlídkách sice ukážete byt všem zájemcům, ale zároveň každému z nich dáte na vědomí, že o výběru nerozhoduje pořadí a že s rozhodnutím počkáte až proběhnou všechny naplánované prohlídky. A pak jen sdělíte, že jiný zájemce se vám prostě líbil víc.

Je potřeba počítat s tím, že pokud nastavíte přísná kritéria už na začátku, nemálo lidí tím odradíte a někteří se budou rozčilovat a nadávat. Zkuste si ale představit, že byste s někým takovým řešili problémy v průběhu pronájmu. Není lepší ho nechat jít jinam?

Nebojte se říct ne, pokud máte pochybnosti. Je to rozhodně lepší, než si přidělávat starosti do budoucna. A vaše rozhodnutí není třeba nijak zdůvodňovat. Ideální pokud to oznámí makléř „Pan majitel si vybral jiné zájemce. Omlouvám se, ale je to jeho volba.“ Děkuji za projevení zájmu.“

Pokud vás toto téma zajímá a chtěli byste více tipů k výběru nájemníka, kontaktujte nás a nebo oslovte některého specialistu na pronájmy z řad našich makléřů.